یو پی اس و باتری مناسب برای سازمان / معمولاً در خانه های اغلب ما برای جلوگیری از آسیب دیدن وسایل الکترونیکی مانند تلویزیون، رایانه و امثال آن ها از محافظ های ارزان قیمت استفاده می شود، اما وقتی بحث یک سازمان بزرگ به میان می آید، نیاز است تا یک منبع باتری ذخیره برای مواقعی که برق اصلی قطع می شود وجود داشته باشد. این سوپاپ اطمینان به اصطلاح یو پی اس یا منبع تأمین نیروی بدون قطعی نامیده می شود.

یو پی اس و باتری مناسب برای سازمان ها

یو پی اس ها به طور مشخص یک کاربرد اساسی و غیر قابل انکار در یک ساختمان اداری صنعتی مهم را برعهده دارند. آن هم چیزی نیست جز پر کردن خلاء میان قطع برق و به راه افتادن موتور برق ثانویه. در میان یو پی اس ها می توان انواع مختلفی را بر اساس ابعاد، کارایی عملیاتی، تکنولوژی ذخیره کردن و غیره یافت که هر سازمان و شرکت بر اساس نوع نیازش بایستی انتخاب هوشمندانه ای را این خصوص انجام دهد.

یو پی اس و باتری مناسب برای سازمان ها

انواع یو پی اس

بر اساس نیاز مشتریان و عملکردی که از این واحد تأمین کننده برق انتظار می رود، سه نوع یو پی اس شناخته شده در بازار موجود است:

  • یو پی اس اضطراری یا برون خط
  • یو پی اس آنلاین یا بر خط
  • یو پی اس دو سویه

یو پی اس اضطراری

به این شکل کار می کند که در زمان وصل بودن برق به یک منبع برق (پریز) وصل شده و از طریق آن ظرفیت خود را پر می کند. سپس در هنگام قطعی برق مشکل را دریافته و به تأمین نیروی مورد نیاز مدار برای ادامه کار می پردازد. اما مشکل این یو پی اس این است که برای مصارف اداری و سازمانی به دلیل وقفه کوتاهی که زمان وصل شدن برق به وجود می آید، امکان آسیب دیدن تأسیسات الکتریکی حساس به هیچ وجه دور از ذهن نیست.

یو پی اس آنلاین

بر عکس مدل قبلی این UPS برق AC را از پریز گرفته، به DC تبدیل کرده و در باتری خود ذخیره می کند. سپس در زمان قطعی برق DC را از باتری گرفته به AC بدل ساخته و تحویل مدار می دهد. با این که این سیستم در گذشته بسیار گران قیمت و دست نیافتنی شناخته می شد اما با تکنولوژی جدید در دسترس طیف بیشتری از ادارات قرار گرفته است.

یو پی اس دو سویه

این مدل از یو پی اس با یک مبدل خاص ولتاژ خروجی را بر حسب نواسانات لحظه ای تغییر داده، به خوبی افت جریان برق را مدیریت کرده و از همه مهم تر قیمت ارزان تری نیز دارد. با سیستم به کار گرفته شده در این یو پی اس مبدل می توان در زمان قطعی برق بدون استفاده از ذخیره باتری ولتاژ را ثابت نگه دارد.

حال باید دید چه ویژگی هایی سبب می شود یک یوپی اس از نوع درجه یک یا مرغوب شناخته شده و دیگری، با بهره وری کم و کارایی پایین مشهور باشد. در نظر گرفتن فاکتور های اشاره شده در ادامه متن جهت خرید یک UPS ایده آل برای هر سازمانی، بدون شک رضایتمندی مدیریت آن ارگان را به همراه خواهد داشت.


چند نمونه از یو پی اس های موجود در بازار


عملکرد یو پی اس

اولین قدم در یافتن UPS مناسب یک تشکیلات بزرگ، بررسی و آنالیز دقیق جنبه های مختلف عملکرد آن از نظر وضعیت ذخیره انرژی و توپولوژی یو پی اس های موجود در بازار ارزیابی می شود. در کنار بررسی اجمالی مشخصات درج شده بر روی کاتالوگ این محصول شناخته شده صنعتی، بایستی به ظرفیت پاسخ دهی UPS مورد نظرتان در زمان فشار مضاعف یا به اصطلاح Overload سیستم کل روی آن نیز توجه کافی داشته باشید.

عملکرد یو پی اس

زمان اجرا

برای دهه ها میانگین زمان مورد قبول جوامع صنعتی برای شروع به کار یک یو پی اس به دقیقه می رسید، اما با پیشرفت فناوری های این حوزه اکنون می توان انتظار داشته که در کمتر از ۱۵ ثانیه، UPS به طور کامل نیرو را وارد مدار سازمان نماید. با انتخاب یک UPS با زمان اجرای پایین تر، هزینه های عملیاتی سازمان کاهش یافته و بهره وری نیز به تبع آن بالاتر می رود.

 

قابلیت اطمینان

قابل اعتماد بودن یک ماشین صنعتی خریداری شده توسط یک شرکت یا تشکیلات، به این معناست که آن وسیله قادر است تا بر اساس توقعی که از آن می رود در زمان مشخص شده به صورت کاملاً صحیح و درست عملکرد داشته باشد. در حوزه الکتریک و برق نیز، قابلیت اطمینان به تعداد دفعات شکست یک ماشین در عمل به وظایف تعریف شده اش اطلاق می گردد.

البته این نکته را نیز از یاد نبریم که رسیدن به میزان بالایی از اطمینان به سیستم الکتریکی سازمان، صرفاً وابسته به یک وسیله نیست بلکه به دیزاین و طراحی الکتریکی کل مدار و تشکیلات باز می گردد. در سازمان هایی که عملکرد سیستم ها و امنیت اطلاعات موجود در آن ها بسیار مهم است، UPS کارآمد کلید و برگ برنده نهایی به شمار می آید. هرگز به ادعای کارشناس فروش شرکت های پخش کننده UPS اتکا نکنید و همواره از آن ها مدرک، تحقیق و سند معتبر دال بر قابل اطمینان بودن محصولشان را طلب کنید.

نگه داری یو پی اس

یو پی اس های مرسوم و معمول در بازار که بر اساس باتری کار می کنند، عموماً با ذخیره انرژی الکتروشیمیایی در باتری های VRLA عمل می نمایند. سازنده های همچنین سیستم هایی نیز تعویض باتری ها را بعد از چهار تا هشت سال توصیه کرده اند، البته که با این وجود هنوز هم امکان ضعف و اختلال به صفر نمی رسد، اما نقش نگه داری اصولی و مسئولیت پذیرانه در عملکرد ایده آل UPS ها، مانند هر دستگاه الکتریکی دیگری، کتمان ناپذیر است.

نگه داری یو پی اس


چند نمونه از باتری های یو پی اس موجود در بازار


هزینه

علی رغم تمامی فاکتور های ذکر شده در بخشی از مقاله که تا اینجا خواندیم، باز هم یک عامل وجود دارد که قادر است تصمیم ما را در خرید UPS مناسب تغییر دهد؛ «چقدر برای من هزینه خواهد داشت؟»

در هنگام خرید این محصول به خاطر بسپارید، که قیمت پایین همیشه انتخاب مناسبی به ویژه برای بازه های زمانی طولانی نیست و نخواهد بود. UPS های معمولی و ارزان قیمت به تعویض بازه ای باتری های خود، کنترل دمای محیط و تدارک فضای کافی در اطرفشان دارند، که همگی این مسائل هزینه استفاده از آن را برای سازمان یا شرکت شما افزایش می دهند.

نتیجه

در پایان صنعت گران با تجربه و با دانش در سرتاسر دنیا توصیه می کنند هنگام خرید یوپی اس به نیاز های شرکت یا سازمان خود دقت کنید، و سپس فاکتور های ذکر شده در این متن را در خرید یو پی اس به کار بگیرید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *